Mnislav Zelený Atapana - NOVÁ KNIHA

Mnislav Zelený Atapana: Veselé tropy Amazonie

 

Velká obrazová publikace známého českého kulturního antropologa Mnislava Zeleného Atapany vám přiblíží skrytý a tajemný život indiánů největšího pralesa na světě. Celoživotní bádání autora doplňují krásné barevné fotografie. Kniha vychází v nakladatelství Argo, ovšem vzhledem k vysokým nákladům, které jsou potřeba na publikaci s bohatým fotografickým doprovodem, prosíme o podporu všechny příznivce Amazonie a dobrodružných cest. Prostřednictví této knihy budete moci jednu zažít.

Proč a jak …. Pozvání od autora

Milí přátelé a příznivci exotiky, dobrodružství a cizích podivuhodných krajů a jejich obyvatel, zvu vás mezi amazonské kmeny Brazílie, Peru, Ekvádoru a Venezuely. Právě zde jsem v průběhu uplynulých 45 let jako kulturní antropolog působil a během dlouhodobých výzkumných pobytů nahlédl do soukromí a do intimních vztahů indiánských kmenů, poznal jejich radosti a štěstí, ale i jejich šamanské umění. Pochopil jsem, jak žijí, proč jsou se svým životem v džungli spokojeni, proč chápou za své životní prostředí nejen okolní les, savany a řeky, ale celý kosmos nad sebou. Pochopil jsem, že jejich životní hodnoty jsou velice odlišné od našich, víceméně materiálních hodnot, že jejich cílem je žít v pohodě, klidu a harmonii s celým Univerzem.

I přesto, že jejich život je tvrdý a mnohdy krutý a že si již po několik tisíc let musí dennodenně zajišťovat své přežití v prostředí agresivní džungle a pod náporem agresivity naší civilizace, jsou stále veselí a usměvaví, věčně pozitivně naladění. A tak jsem se svou publikaci, která vznikla díky mnoha mým podrobným deníkům, rozhodl nazvat také pozitivně, Veselé tropy Amazonie. Je to jakýsi kontrapunkt, parafráze na publikaci C. L. Strausse, mého velkého oblíbence, jenž vedle celé řady vysoce odborných děl získal čtenářský věhlas právě díky svým Smutným tropům. Vzhledem k tomu, že mám zájem čtenáře řádně uvést do jejich světa, je vedle slov nutná i bohatá fotodokumentace, která dokreslí jejich skutečně barvitý život. Kniha je vlastně cestou do hlubin indiánské duše, kterou nelze poznat při krátkodobé návštěvě. Je hluboce skryta, protože indián nemá zájem ji prezentovat na veřejnosti, jako nemá zájem sám sebe někde ukazovat či o sobě jen hovořit.

O autorovi

Mnislav Zelený Atapana (*1943)

Vystudoval ekonomii na Vysoké škole zemědělské a později etnografii na UK. Postgraduálně pak studoval v Peru na univerzitě San Marcos a na Katolické univerzitě. Celý život působí jako kulturní antropolog na volné noze a díky svým pobytům mezi amazonskými indiány se stal nejen uznávaným odborníkem na život a kulturu domorodých etnik Amazonie, ale především jejich přítelem. V roce 1989 Mnislava Zeleného adoptoval kmen Yawalapitiů a jeho duchovní otec šaman Guňitze mu dal jméno Atapana, což znamená List zelené palmy. V letech 1996 až 2001 působil jako velvyslanec ČR v Kolumbii a v Ekvádoru. Prostřednictvím své nadace Velká Amazonie se snaží zmírnit zkázu indiánské kultury. Vystupuje v české televizi a v různých vysílání českého rozhlasu, napsal osm knih, téměř 400 článků populárně informativních, populárně vědeckých, esejů, politických komentářů do českých, peruánských a amerických časopisů a publikací, odpřednášel několik stovek přednášek a vystoupení, vše z regionu Latinské Ameriky a zejména Amazonie.

 
Kontakt

mail : festival@caminos.cz
mobil : +420 776 793 399
             +420 736 641 006

Caminos z.s.
Sukova 313
360 17 Karlovy Vary
IČ 22671323
Česká spořitelna a.s.,
4334662379/0800

 

  

              Logo ke stažení zde
PNG  |  JPG
  |  PDF EPSAI  |  CDR

   Doporučujeme