EKVÁDOR. O rovníku. O rovnováze.

 

Původně rozhlasový blok Jaroslava Duška se v září 2010 zabydlel v Divadle Kampa s názvem Duše-K a pravidelně nabízí divákům poutavou besedu se zajímavými hosty na témata pozemská i vesmírná. Aktivními účastníky besedy jsou také přítomní diváci. Letošní Caminos festival nám umožní podobné společné setkání. Tématem vyprávění budou osobní zkušenosti života a pobytu v Jižní Americe. Hostem Jaroslava Duška bude Markéta Pišková, která nám přiblíží život v Ekvádoru.

" Co si vybavit při vyslovení slova Ekvádor, které vlastně znamená rovník? Není na Zemi podobné oblasti, kde lze na relativně malém území nalézt několik odlišných zeměpisných zón s naprosto rozdílnou faunou a flórou. Během několika dní můžete prozkoumat pralesy Amazonie na východě země, zdolat některou ekvádorskou horu (ta nejvyšší měří 6310 m. n. m.), ledovec, sopku nebo se vyhřívat na tropických plážích omývaných Tichým oceánem. Oceán je mou fascinací. V jeho přítomnosti žiju zhruba rok a půl. Fascinuje mě svou mocnou, klidnou silou, která se nikdy nezastaví. Je to proud, proud života. Oceán nás houpe na svých vlnách, uklidňuje a ladí. Nejen o ladění pomocí oceánu, ale též o komunitním životu ve městě Bahía de Caraquéz a žití v Ekvádoru vůbec, o symbolice trhu, vábení, stromech a jednoduchosti každodenního života bude mé vyprávění ze země rovnováhy." - říká Markéta, zakladatelka společnosti Ekvádor na dlani, jejíž prostřednictvím vypráví příběhy původu řemeslně zpracovaných hamak, šperků z taguy, klobouků panama ad. a s láskou pěstovaných plodin kávy a kakaa. Vše formou přímého a etického obchodu. " Je to vlastně taková transformace materiálu a energie, která se pak dostává k našim zákazníkům." - doplňuje Markéta.

 

 

 

Jaroslav Dušek

Herec a improvizátor - se díky své odvaze zkoušet věci "trochu jinak" a mluvit o tom otevřeně před každým, kdo má chuť naslouchat, pomalu stává jakýmsi "duchovním guru". Pamětníci by řekli - nastavuje dnešnímu systému zrcadlo. V roce 1980 zakládá divadlo Vizita, které se dodnes naplno věnuje totální jevištní improvizaci. Na filmovém poli se Jarda proslavil díky snímkům Kouř, Pelíšky, Pupendo nebo Musíme si pomáhat. Českou divadelní scénu a potažmo většinu svých diváků obohatil zinscenováním knih Čtyři dohody a Pátá dohoda. Mnoho ze své osobní historie a názorů poodhaluje v knize ZE-MĚ, vydané v roce 2011.

Markéta Pišková

Žije v Ekvádoru od roku 2013. Poprvé tam odcestovala v r. 2009. Následovala svůj vnitřní hlas. Cítila, že je čas na výměnu zkušeností s jinou kulturou. Chtěla poznat kulturu Jižní Ameriky a chtěla tančit salsu. Ale jinak. Ne jako turista, který pozoruje, ale jako přímý účastník komunity, který je její součástí. Několik měsíců působila v nadaci Planet Drum jako dobrovolnice, sázela stromy a pracovala s místní komunitou ve městě Bahía de Caraquéz. Byla to doslova transformační zkušenost. V tomtéž městě poznala svého muže a vedle něj dostala svůj největší dar – dceru. Díky cestě do Ekvádoru se jí přehodil hodnotový systém. Pochopila – opravdu vnitřně −, co to znamená: Dej a bude Ti dáno.Kontakt

mail : festival@caminos.cz
mobil : +420 736 641 006

Caminos z.s.
Vítězná 321/60
360 01 Karlovy Vary
IČ 22671323
Česká spořitelna a.s.,
4334662379/0800

 

  

              Logo ke stažení zde
PNG  |  JPG
  |  PDF EPSAI  |  CDR

   Doporučujeme